OMNITRONIC UHF-302 2-channel Wireless Mic System 823-832/863-865MHz
OMNITRONIC
2-channel UHF PLL microphone system
  • 2-channel multifrequency receiver unit and 2 hand-held microphones with UHF PLL technology
  • 93 preset channels in 10 channel groups
  • Easy and error-free synchronization between receiver and transmitter via infrared signal
  • LEDs for carrier and audio signal
  • 2 separate channels with volume controls
  • Balanced XLR output per channel
  • Detachable BNC antennas
  • 2 dynamic microphones with cardioid polar pattern and LCD for battery capacity and frequency
  • Operating range up to 60m with line-of-sight
  • UHF 823 - 832 MHz License-free and approved in large parts of Europe
  • UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
receiver
  • (19") 48.3 cm rack installation possible 1 U