OMNITRONIC WAMS-65BT Wireless PA System
OMNITRONIC
Stock for approx. 12 wk(s)
149,00
add to cart
Find a dealer
Stock for approx. 12 wk(s)
List price excl. 19% VAT
Prices in retail stores may vary.
No. 13107003
svg
svg
microphone 4 cm
Portable 6.5" PA with wireless microphone, audio player, Bluetooth and 40 W peak power
  • Portable all-in-one PA system with 40 watts output power
  • 4-channel mixer
  • 2-way bass-reflex system
  • SD card slot and USB port
  • 1 microphone input (XLR) with adjustable reverb effect
  • UHF receiver unit and matching wireless microphone
  • Power-efficient and battery-saving class D amplifier
  • Tone control and master control
  • Integrated automatic charging of the battery
  • The device is cooled by passive convection cooling
  • UHF 863 - 865 MHz License-free and approved in Europe
  • Black metal grille
  • Rugged carrying handle
battery pack
  • Battery pack must be ordered separately
  • Cordless, flexible and versatile
  • Battery operation up to 4h
audio player
  • Control via Bluetooth; IR remote control
  • Bluetooth: operating range up to 10m
  • 2.4 GHz license-free worldwide