VHF 224.250 MHz
Modulation:
FM, F3F
Frequency stability:
<±30 ppm
T.H.D.:
<0.5 % at 1 kHz
Band width:
40-15 kHz (±3 dB)
Maximum deviation:
±25 kHz
RF power output:
8.5 mW
Power supply:
1 standard 9 V battery
Battery life:
approx. 6 hours
Dimensions (L x W x H):
106.5 x 64.5 x 31.5 mm
Weight:
80 g
Packaging units
PU
EAN
Weight
Dimensions
1
0,28 kg
18,5cm x 14,5cm x 7,5cm
10
Spare parts
Downloads
Spezifications
Name
Version
Language
Spezifications as PDF
Product badge
Specifications as PDF neutral
Product badge neutral
All images
Name
Version
Language
13075005-Images-.zip
Audio
/
Microphones
/
Wireless microphones
OMNITRONIC TM-250 Transmitter VHF224.250
Double tap or pinch to zoom
Hover to zoom
Bildergalerie öffnen
Detail images (6 overall)
The article is no longer in our assortment.
No. 13075005
High-quality VHF bodypack transmitter
Provides high-quality vocal and voice pickup for stages, discotheques, public speaking, theater etc.
Operation in the VHF-band
Fixed frequency: 224.250 MHz
With On/Off/Mute operation selector
With resonance absorbing coating
For 9 V battery
LED-display with battery capacity
With EC type approval certificate
Incl. headset and lavalier microphone
3.5 mm jack (1/8") screw connection to headset or lavalier mic